بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم مدل کسب و کاربوم مدل کسب و کار

آیا برای شروع یک کسب و کار اینترنتی به طرح کسب و کار نیاز داریم؟

حتما تا کنون نام طرح کسب و کار را شنیده‌اید. طرح کسب و کار سند مفصلی است که در آن ابعاد مختلف کسب و کار مورد نظر از ویژگی‌های محصول گرفته تا شرایط محیطی و وضعیت رقبا به صورت کامل بررسی شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. طرح کسب و کار یک سند پر محتوا و با حجم زیاد است که معمولا نوشتن آن ممکن است چند ماه به درازا بیانجامد. معمولا طرح کسب و کاری که کامل و جامع باشد به طور متوسط چیزی حدود ۱۰۰ صفحه است. اما سوال اینجاست که آیا ما برای راه‌اندازی کسب و کار کوچک خود که شاید با سرمایه‌ای بسیار اندک و گاهی اوقات برای کسب و کارهای اینترنتی زیر یک میلیون تومان نیاز به تهیه چنین طرحی داریم یا خیر؟

مطمئنا پاسخ منفی است. اکثر کسب و کارهای کوچک و مخصوصا کسب و کارهای اینترنتی در محیط‌های بسیار پویا و با تغییرات زیاد شکل می‌گیرند که زمان لازم برای تهیه چنین طرح کسب و کاری را ندارند و باید هرچه سریع‌تر وارد بازار شوند. از آن گذشته تهیه یک طرح کسب و کار کامل نیاز به دانش و تخصص کافی دارد که ممکن است اکثر کسانی که کاری را به تازگی آغاز می‌کنند از آن بی‌بهره باشند. از طرفی بررسی بازار و صنعت پیش از آغاز کار امری حیاتی است. پس چه باید کرد؟

بوم مدل کسب و کار
بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار ابزاری است که چند وقتیست در دنیای کسب و کارهای نوپا( استارتاپ‌ها) از آن استفاده می‌شود. بوم مدل کسب و کار در واقع همان طرح کسب و کار است که در یک صفحه و در قالب جدولی تهیه شده و در آن به سوالات حیاتی پیش از ورود به بازار پاسخ داده می‌شود. بوم مدل کسب و کار به راحتی ظرف مدت چند روز آماده شده و برای تهیه آن به دانش خاصی نیاز نیست. فقط کافیست که بازار و کسب و کار خود را بشناسید و برای تکمیل کردن آن احتمالا دست به جمع‌آوری اطلاعات از محیط پیرامون خود بزنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است از این مطلب خوشتان بیاید

راهنمای سرمایه گذاری در استرالیا

همانطور که احتمالا می‌دانید، استرالیا یکی از محبوب‌ترین