تعریف خویش فرمایی و تفاوت آن با سایر روش‌های کاری

تعریف خویش فرمایی و تفاوت آن با سایر روش‌های کاری

مالکیت کسب و کارمالکیت کسب و کار

امروزه کسب درآمد روش‌های متنوعی به خود گرفته است. افراد به فراخور روشی که برای کسب درآمد درپیش می‌گیرند زندگی‌های متفاوتی دارند. برخی افراد با وجود ساعت‌ها کار روزانه زندگی سخت و برخی دیگر با انجام کمترین کار ممکن زندگی بسیار مرفهی را برای خود و خانواد‌ه‌شان به ارمغان می‌آورند. اما علت این تفاوت چیست؟ در مقاله از کسب‌وکاران به تعریف و بررسی خویش فرمایی خواهیم پرداخت.

کارها در چند دسته اصلی قرار می‌گیرند

تمامی کارهایی که به منظور کسب درآمد توسط افراد انجام می‌گیرند را به می‌توان در چهار دسته زیر قرار داد:

  • کارمندی
  • خویشفرمایی
  • سرمایه‌گذاری
  • مالکیت کسب و کار

کارمندی

همه با مفهوم کارمندی آشنا هستیم. در این روش کسب درآمد فرد به استخدام شرکت یا فردی درآمده و در ازای اقداماتی که انجام می‌دهد به صورت ماهانه حقوق ثابتی را دریافت می‌کند. مشخصا در این نوع از کار کردن فرد کمترین آزادی عمل را داراست. هرچند اغلب درآمد ماهانه کارمندان، درآمدی مطمئن و قابل اعتماد است.

خویش فرمایی

در این روش کسب درآمد فرد یک گام فراتر از کارمندی برداشته و خود از طریق دانش و تخصص‌هایی که از طرق مختلفی همچون تحصیل در دانشگاه و یا تجربیاتی که طی سال‌ها کسب کرده، برای خود درآمدزایی می‌کند. به عنوان مثال پزشکی را در نظر بگیرید که با توجه به رشته تحصیلی خود مطبی باز کرده و در آن بیماران را مداوا می‌کند. در این حالت پزشک خویشفرماست.

سرمایه‌گذاری

عده‌ای از افراد از طریق سرمایه‌گذاری کسب درآمد می‌کنند. این افراد از طریق سرمایه‌گذاری روی شرکت‌ها و کالاهای خاص معمولا درآمد خوبی به دست می‌آورند. این افراد با استفاده از هوش اقتصادی خود بهترین خرید و فروش‌ها را انجام می‌دهند و در واقع این پول است که برای آن‌ها کار می‌کند نه آن‌ها برای پول.

مدیریت کسب و کار

مرحله‌ی آخر کسب درآمد مدیریت کسب و کار است. کسانی که به این مرحله می‌رسند با راه‌اندازی کسب و کار و استخدام افراد مناسب هم برای خود و هم برای تعدادی دیگر منشا درآمدزایی می‌شوند. تفاوت اصلی میان مدیر کسب و کاری و خویشفرما در این است که خویشفرما برای کسب درآمد می‌بایست حضور فیزیکی داشته باشد. به عنوان مثال یک پزشک نمی‌تواند در حالی که به مسافرت رفته و از قایق‌سواری لذت می‌برد کسب درآمد نیز داشته باشد. اما مدیر کسب و کار با راه‌اندازی سیستمی منظم در هر لحظه از شبانه‌روز و از هر نقطه از جهان کسب درآمد داشته باشد. اما بهترین روش برای داشتن یک کسب‌وکار موفق بدون نیاز به سرمایه چیست؟

مالکیت کسب و کار

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است از این مطلب خوشتان بیاید

هک رشد چیست؟ ۳ تکنیک کاربردی – معرفی کتاب

هک رشد چیست؟ واژه‌ای که طی سال‌های اخیر